ASTROPHYTUM

   Astrophytum - kdo by neznal "biskupské čepice" či Fričem znovu objevený asterias. A nebo hit posledního desetiletí - "digitostigmu".

   Kolikrát si říkám, jak je příroda rozmařilá, když dokáže v rámci jednoho rodu postavit tak různé rostliny, jako A. asterias a A. ornatum. A tak mě vůbec nepřekvapilo zařazení digitky mezi ostatní astrofyta. I když o jejím zařazení vnitřně pochybuji. Rostlina má jiný kořen a podobnost semen? Já ji tedy nevidím. Velká semena se zobáčkem nejsou podobná miskovitým semenům ostatních astrofyt. Ale berte to jen jako názor amatéra, ne botanika.

   Na třetí cestě za mexickými kaktusy na podzim roku 2014 jsem viděl i poslední dva zástupce rodu Astrophytum, které jsem na prvních dvou cestách neviděl. A to mě přimělo napsat pár řádků o tomto oblíbeném rodu. Nebudu se moc rozepisovat, spíše chci ukázat pár fotek pro ty, kteří si na mém webu chtějí odpočinout od ariáků.

Astrophytum asterias

   Na druhé cestě jsme potřebovali ušetřit jeden den, tak jsme návštěvu asteriasu oželeli. Na třetí jsem naplánoval jeden den na návštěvu lokality u Lucio Blanco ve státě Tamaulipas. Zvolil jsem právě tuto lokalitu, protože poblíž roste Ariocarpus trigonus a Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii. Na lokalitě jsme zpočátku našli mnoho trigonusů, ale jen jeden malý nedospělý asterias. Když jsme se posunuli z více do roviny, nakonec jsme našli i pár dospělých krasavců.

Astrophytum asterias PA 1312, juvenilní rostlina

Astrophytum asterias PA 1312, dospělá rostlina

Astrophytum asterias PA 1312, Rancho San Antonio, Lucio Blanco, Tamaulipas

Astrophytum asterias PA 1312, krásná plochá rostlina

Astrophytum asterias PA 1312 společně s Ariocarpus trigonus PA 1311

Astrophytum asterias MH 114, Llera - Gonzalez, Tamaulipas

Astrophytum capricorne

   Nevím, čím to je, ale k této rostlině mám trochu macešský vztah. Ve sbírce mám pěknou kolekci mladých rostlin, každý rok si totiž vyberu rod, jehož průřez si pořídím do sbírky. Tak jsem jeden rok udělal fosuláky, jiný teláky a jedn rok byl astrofytový. Po něm zůstalo ve sbírce spoustu myriostigem, senile a myriostigem. Na cestách po Mexiku jsem jich už taky pár potkal, i nějaká semínka převezl. Takže kde jsem je potkal:

Astrophytum capricorne PA 484, General Cepeda, Coahuila

Astrophytum capricorne var. minor PA 504, El Pilar, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 572, Parras de la Fuente, Coahuila

Astrophytum capricorne ssp. sanjuanense PA 742, San Juan de Boquillas, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 1412, Mina - Icamole, Nuevo León

Astrophytum caput-medusae

   Na tuhle rostlinu jsem se opravdu moc těšil. V kultuře jsou jich tisíce, v přírodě jen pár kusů. Věděli jsme o jedné rostlině, kterou jsme taky našli. Ale další jsme po hodinovém pátrání neviděli. Večer před návštěvou lokality nás málem sežrali komáři, tak jsme radši jeli do hotelu.

Astrophytum caput-medusae PA 1378, Los Herrera, Nuevo León

"Digitostigma" v květu, kulturní rostlina

Astrophytum coahuilense

   Druh, který je na první pohled velmi podobný Astrophytum myriostigma, ale liší se hustějším vločkováním, oranžovým středem květu a plodem, který praská dokola. Nejmladší semenáčky se podobají spíše Astrophytum capricorne, ke kterému má tento druh blíže asi nejen geograficky. Já jsem ho viděl jen na jedné lokalitě v Sierra Zavaleta. Nemohli jsme ho najít, tak nás Karel Pavlíček rozvezl každého na jeden kopec, ale nenašli jsme ho. Na zpáteční cestě jsme posledního nabírali Vaška Hlaváčka, který po chvíli cesty na naši otázku, jestli coahuilense viděl, odpověděl v klidu, že tři rostliny. Bla, bla, bla, říkali jsme si, houby viděl. A semena máš taky, že? A on na to: "Mám, chcete? Tady jsou..!" No hned jsme obrátili auto a šplhali na kopec si ty kytky nafotit. A semena jsme kolem nich taky ještě nějaká našli.

Astrophytum coahuilense PA 673, Sierra Zavaleta, Coahuila

Astrophytum coahuilense PA 673, Sierra Zavaleta, Coahuila

Astrophytum coahuilense PA 673, Sierra Zavaleta, Coahuila

Astrophytum coahuilense SB 878, Cerro Bola, Coahuila

Astrophytum myriostigma

   Jeden z nejpopulárnějších kaktusů vůbec. Bylo popsáno několik variet, sám nejsem přesvědčený, jestli jsou oprávněné. Mnohdy člověk najde na jedné lokalitě rostliny odpovídající vícero varietám. Každopádně setkání s myriostigmou mě vždycky potěší, ono není zas tak běžné ji potkat. Svoji první jsem potkal až na konci první cesty na vysílači nad El Huizache. Našel jsem i pár semínek, ale potvory byly nakažené nějakou plísní a semenáčky padaly při veškeré péči jako mouchy jeden za druhým. Teprve semena ze druhé cesty dala nějaké potomstvo. On člověk neznalý a nebo rozmazlený častým pobytem za oceánem to asi nepochopí, ale je to jako s první holkou. Člověk na ni nezapomene a má ji vždycky hluboce zarytou v srdci.

Astrophytum myriostigma PA 282, vysílač nad El Huizache, SLP

Astrophytum myriostigma PA 403, Charco Blanco, SLP

Astrophytum myriostigma var. strongylogonum PA 411, El Nuňez, SLP

Astrophytum myriostigma PA 848, kytku pohltila nová cesta Palmillas-San Jose del Llano

Úžasné myriostigmy PA 878 nad Los Ebanos, Tamaulipas

Výjimečná kristáta PA 962 v rovině pod lokalitou Turbinicarpus jauernigii

Mnohožeberné myriostigmy (až 11 žeber) PA 979 u Turbinicarpus lophophoroides 

Astrophytum myriostigma PA 991 nedaleko El Sabinito, SLP

Nudální rostlina PA 1129 u odbočky na La Polvora, SLP

Zatím poslední A. myriostigma, PA 1152 u Pressa de Guadalupe, Tamaulipas

Astrophytum niveum

   Svébytné astrofytum, odborníky řazené do širšího okruhu A. capricorne. Kdo je viděl v plné kráse a velikosti, ví svoje... Já jsem ho viděl jen na jedné lokalitě. Byl jsem překvapený velikostí ploše kulovitých rostlin. Jenže s nimi rostl Ariocarpus fissuratus, tak jsem neměl na nivea moc času. Ale semínka z nivea, na rozdíl od fissurátusu, vyklíčila, tak se s nimi těším doma.

Astrophytum niveum PA 728, Cuatrocienegas, Coahuila

Astrophytum niveum PA 728, Cuatrocienegas, Coahuila

Astrophytum niveum PA 728, čerstvý klíčenec v říjnu 2012

Astrophytum ornatum

   Je bezesporu největším zástupcem rodu. Vyskytuje se na rozlehlém území ve státech Querétaro, Hidalgo, Guanajuato a dokonce San Luis Potosí. Rostliny se na tak velkém území od sebe liší, bylo popsáno mnoho variet, jejich opodstatnění je však sporné. Určitě rostliny ze San Luis Potosí si však nějaký status zaslouží, protože rostou přisedle, kulovitě, člověk si je může na první pohled splést s ferokaktusem z okruhu echidne. Většinou jsem Astrophytum  ornatum našel jako doprovodnou vegetaci při hledání   strombokaktusů. Cíleně jsem ornatum hledal na třetí cestě nad Bagres v SLP. Zatímco předloni jsem měl štěstí na dospělou rostlinu s vysypanými plody, letos jsem při cíleném průzkumu narazil jen na jeden malý semenáč. Největší jsem viděl jen o pár kilometrů dále. Bylo skoro do výše mého pasu.

 Astrophytum ornatum PA 338, vysílač nad Peňamiller, Querétaro

Astrophytum ornatum PA 346 společně se Strombocactus disciformis

Astrophytum ornatum PA 351, poslední roslina na první výpravě

Astrophytum ornatum PA 1022, Bagres Abajo, SLP

Astrophytum ornatum PA 1028, Alamos de Martínez, Gto, moje největší ornátum

Astrophytum ornatum PA 1034, Rancho de Adjuntas, Xichú, Guanajuato

Astrophytum ornatum PA 1041, Rancho Adjuntas, Xichú, Guanajuato

Astrophytum ornatum PA 1045, Peňamiller, Querétaro

Astrophytum ornatum PA 1054, lokalita S. corregidorae, foto H. Sikora

Astrophytum ornatum PA 1605, pozůstatek přesazených rostlin u Maconi

Astrophytum senile

   Autoritami nebývá uznáváno jako samostatný druh, ale my Češi ho z povinné úcty k Alberto Vojtěchu Fričovi samozřejmě ctíme! I s jeho varietou aureum. Aspoň tak to cítím já, napůl Slovák, napůl Čech. Zatímco kaprikorne mě moc nebere, senile si skouknu rád. Pár jsem jich viděl, s trny žlutými (ty mám radši) i černými.

Astrophytum senile var. aureum PA 529, Laguna de Mayrán, Coahuila

Astrophytum senile var. aureum PA 537, Laguna de Mayrán, Coahuila

 Astrophytum senile var. aureum PA 546, mám rád tuto fotku senile v trsu echinocereusu

Astrophytum senile 552, Laguna de Mayrán, Coahuila

Astrophytum senile PA 636, El Amparo, Coahuila

Astrophytum senile var. nudum PA 689, dnes už není na místě, lokalita padla

Astrophytum senile var. aureum PA 724, El Hundido, Coahuila, stále na místě (2014)

TOPlist