Echinocactus platyacanthus

   Přemýšlel jsem, který další druh kaktusů bych si vzal na paškál a řekl jsem si, že by to mohlo být nějaké větší sousto. A když větší, tak myslím opravdu větší, možná největší. On totiž Echinocactus platyacanthus umí být opravdu veliký. Teď mě napadla kacířská myšlenka: je ho možné považovat za největší kulovitý kaktus? A nebo je to "jen tlustý malý sloupovitý kaktus"...

Echinocactus platyacanthus PA 148, Marmolejo, Nuevo León

   Dnes se uznává jako jeden druh bez dalšího vnitrodruhového členění. Jména jako Echinocactus ingens, E. visnaga, E. grandis, E. palmeri, E. helophorus, E. corynacanthus, E. haageanus, E. irroratus, E. platyceras, E. edulis, E. minax, E. galeottii, E. karwinskii, E. tuberculatus, E. aulacogonus nebo E. macranthus už odvál čas. Druh se vyskytuje na velkém území ve třech oddělených enklávách. Severní část zahrnuje přilehlé části mexických států Coahuila, Nuevo León, San Luis Potosí, Tamaulipas a Zacatecas. Střední oblastí jsou státy Guanajuato, Querétaro a Hidalgo. Jižní populace rostou ve státě Puebla. Podle Backeberga E. visnaga roste v San Luis Potosí, E. ingens v Hidalgu, Puebla osídluje E. grandis. U E. platyacanthus je uvedno pouze Mexiko.

Echinocactus platyacanthus PA 011, Milpillas, Hidalgo

Echinocactus platyacanthus PA 011, mladý semenáč

   S výjimkou Coahuily a Guanajuato jsem ho potkal ve všech výše zmíněných státech mexické federace. V severních částech výskytu jsou popisovány rostliny, které v mládí mají fialově pruhovaná žebra. Pruhování s věkem mizí. Někteří autoři právě toto pruhování přisuzují E. grandis. Nevím... Velikost rostlin se místo od místa liší, v některých populacích je možné vidět pár jedinců, kteří zřetelně vyčnívají z populačního průměru. Nejvyšší dokumentovaný jedinec roste poblíž El Sabinito, který má přes tři metry na výšku. Můj největší kousek roste poblíž lokality Pelecyphora strobiliformis severně od Dr. Arroyo. Vždycky když jedu kolem, zamávám mu a pozdravím ho. Je zvláštní, že takoví gigoši jsou v dané populaci jeden - dva, ostatní jsou do metru výšky.

Echinocactus platyacanthus PA 124, Dr. Arroyo, Nuevo León

Echinocactus platyacanthus PA 102, Jose Maria Morelos, Tamaulipas

Echinocactus platyacanthus PA 214, La Escondida, NL - pruhovaná žebra

   Echinocactus platyacanthus kvete prakticky celoročně. Dospělé rostliny obsahují tolik vody, že nějaký ten rok, dva, pět bez deště pro ně nic neznamená. V kultuře roste dobře, mladé, modře ojíněné semenáčky jsou roztomilé, jak přirůstají, jejich atraktivita poněkud klesá. V Čechách jsem ho zatím kvést neviděl.

Echinocactus platyacanthus PA 148, Marmolejo, Nuevo León

 

Echinocactus platyacanthus PA 342, Peňamiller, Querétaro

Echinocactus platyacanthus PA 452, severně od Matehualy, SLP

  V domovině je využíván jak v kuchyni, tak jako zdroj levného krmení pro domácí zvířata, kdy rančeři mačetou odseknou kousek žeber a obnaží dužinu, osli či krávy pak ohryžou zbytek. Pahýl často obrazí, velké rostliny mají velký tah živin, takže poměrně rychle naroste sekundární vegetační vrchol, který rychle vykvétá. Aztékové tento kaktus využívali k rituálním popravám jako lože pro oběti, brrrr, hrozná představa.

Echinocactus platyacanthus PA 775, El Poblado, Nuevo León

Echinocactus platyacanthus PA 840, San Jose del Llano, Tamaulipas

Echinocactus platyacanthus PA 901, bohatě plodící nedaleko obregonií

   Echinocactus platyacanthus PA 1545, Sabana Grande, Zacatecas, lokalita dvou přírodních hybridů - Ariocarpus x pectinatus a Echinocactus x diabolicus - hybridu mezi Echinocactus platyacanthus a Echinocactus horizonthalonius.

   Na závěr dvě fotografie konců těchto velikánů. Erozí uvolněný exemplář před Rayones, za pozornost stojí poměrně malý kořenový systém, a mumie padlého velikánu.

TOPlist