Escobaria abdita

    Escobaria abdita patří jistě k nejlepším objevům českých a slovenských kaktusářů. Objevili ji 16.10.2010 Zdeněk Vaško, Ladislav Vacek a Pavol Jesenský. Pro svoji nespornou krásu se záhy rozšířila do našich sbírek.


Escobaria abdita VM 1018, Laguna La Leche, Coahuila

    Původní lokalita se nachází v Laguna La Leche asi 50 km západně od Ocampo v Coahuile. Až později byly nalezeny další populace v Laguna del Rey, Laguna de Mayrán, jsou informace o výskytu severně od typové lokality směrem k Big Bend National Park v USA. Rostliny z různých populací se od sebe mírně liší v délce a tloušťce trnů, některé tvoří i středové trny. Tyto rostliny se dnes označují jako var. tenuispina. Kaktusáři ji možná znají i pod pracovním názvem "fuckyspina"...

    Zatím jsem měl možnost pozorovat zatím na jedné lokalitě v Laguna de Mayrán (PA 2551). A to ještě ne na typové. Dnes je známé, že roste na poměrně širokém území od severní Chihuahua po Coahuilu. Rostliny díky svému geofytickému způsobu života v bezodtokých pánvích unikají snadno pozornosti. Doprovodnou vegetaci tvoří i mammillárie z okruhu M. heyderi, s jejímiž semenáčky může nezkušené oko E. abdita zaměnit. Z dalších kaktusů se na lokalitách můžeme setkat s A. kotschoubeyanus, Coryphantha macromeris, C. difficilis, E. texensis, Ehinocereus enneacanthus a Corynopuntia sp.

    Jak jsem psal výše, rostliny člověk snadno přehlédne. Když jsem po návratu z expedice v roce 2017 zpracovával terénní data, všimnul jsem si, že jsem přes lokalitu, kde jsme Escobaria abdita pozorovali, jel už v roce 2012, kdy byla známá jen typová lokalita u Ocampo, což je nějakých 170 km daleko.

    Ve sbírkách je dnes Escobaria abdita dobře zastoupena, semena i rostliny je možné běžně zakoupit v katalozích nebo na burzách. Pěstování větších rostlin na vlastních kořenech není zvlášť obtížné, semenáčky trpí na hnilobu krčku, proto je dobré je na pár prvních sezón naroubovat. Květy se na roubovaných rostlinách objevují opakovaně, častěji v jarních měsících, velká černá semena slušně klíčí.

Escobaria abdita VM 1018, Laguna La Leche, Coahuila

TOPlist