Gymnocactus beguinii

   Psát o Gymnocactus beguinii není na úrovni mých současných terénních znalostí zrovna jednoduché. Ale když už jsem napsal o všech ostatních gymnokaktusech, které jsem v přírodě potkal, musím se věnovat i tomu poslednímu.

Gymnocactus senilis CSD 152, La Ascension, Nuevo León

   Je nejdéle známým zástupcem rodu Gymnocactus (berte to s rezervou, dnes je zařazen mezi turboše). A není se co divit, jeho areál výskytu je největší. Je to už sto dvacet let, co ho popsal Karl Moritz Schumann v Monatsschrift für Kakteenkunde.

Gymnocactus beguinii TCG 41006, Victoria

   Gymnocactus beguinii roste na široké ploše, která zahrnuje mexické státy Nuevo León, Coahuila, Tamaulipas a určitě okrajově zasahuje i do sousedních států. Bylo popsáno několik více či méně oprávněných variet či subspecií.

Gymnocactus beguinii PA 785, Galeana, Nuevo León

   Rostliny osídlují různé typy krajiny, liší se to populace od populace, taky různé variety či subspecie mají specifický způsob životní strategie. Já jsem měl možnost pozorovat dvě populace v Nuevo León. První, asi jedna z nejznámějších populací, roste na smetišti asi šest kilometrů jižně od Galeany. Najít to není složité. Jede se z Galeany na jih, kouká se vlevo, až člověk uvidí v lese spoustu basury. Je třeba vlézt do terénu, "kde zavání borový háj". Nejlíp na odbočku těsně před levotočivou zatáčkou. Projede se mezi odpadky až k hraně hlubokého nepřekonatelného kaňonu, zaparkovat a procházet se mezi odpadky po jehličí. Brzy najdete krásné svítivé stříbrné koule gymnokaktusů. Některé rostliny dosahovaly opravdu úctyhodných rozměrů. Moje studijní číslo PA 785:

   Druhou populaci jsem viděl severně od La Ascension v Nuevo León, kytky rostly opět v hustém borovicovém lese. Musí to být krása, když tam na jaře v jehličí září fialové květy. Populace má studijní číslo PA 794:

   Na závěr ještě pár fotek ze sbírky, různé formy, variety či subspecie.

Gymnocactus beguinii ssp. senilis MK 74.229a, El Chiflon, Coahuila

Gymnocactus beguinii ssp. senilis MK 87.259, Arteaga, Coahuila

Gymnocactus beguinii ssp. senilis MK 87.259, Arteaga, Coahuila

Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum MZ 1250, San Roberto, Nuevo León

Gymnocactus beguinii f. bílý květ TCG 41102, západně od Natillas

TOPlist