Gymnocactus zaragozae

 Gymnocactus subterraneus ssp. zaragozae, objevený v roce 1972 Ch. Glassem a R. Fosterem při průzkumu údolí Aramberri, je neprávem opomíjenou rostlinou. Škoda, jeho sněhobílé jehličkovité trny s černou špičkou a zvláštní květy těžko popsatelné barvy objevující se brzy zjara jsou ozdobou každé sbírky.

Gymnocactus suterraneus ssp. zaragozae TCG 47101 Cuesta Blanca, Nuevo León

 Najít rostliny v přírodě není příliš složité. Jenže ony rostou jaksi na opačné straně aramberrského údolí, než kam se většinou jezdí. Klasická osa je La Escondida - rozpůlený kopec s A. confusus, pak směr Marmolejo na A. confusus a Thelocactus conothelos var. aurantiacus, pak možná Turbinicarpus hofferi a rychle pryč. Mnohý se městečku Aramberri vyhne. A přitom je tam skvělý hotel s dobrou restaurací a bazénem a milí lidé. Když se vydáte z městečka nějakých patnáct, dvacet kilometrů na jih směrem na Zaragozu, stačí se koukat kolem sebe. Když se změní ráz krajiny a uvidíte pusté svítivě bílé skály, vylezte na ně. S velkou pravděpodobností narazíte právě na Gymnocactus zaragozae. TCG Gruppe uvádí lokalitu Cuesta Blanca, to znamená něco jako bílý svah, nebo bílá stráň. Podívejte se na fotky, asi to má něco do sebe. Já jsem tam ten název nikde neviděl, proto svoji lokalitu uvádím jako Zaragoza.

To jsou ty kopečky...

A takhle to vypadá na tom správném...

 My jsme měli štěstí, na rostlinky jsme narazili hned na prvním výskoku nad nějakou školou, rostlo jich tam v sádrovcích opravdu hodně. Od malých nudlovitých semenáčků až po dospělé rostliny. Na lokalitě jsme byli v říjnu, takže s květy se nedalo počítat. Našel jsem jeden starý plod, třeba z něj něco bude.

... na kterém roste Gymnocactus subterraneus ssp. zaragozae PA 1273

 Před časem byla objevena vzdálená lokalita přesně na opačné straně aramberrského údolí. Je to hodně odlehlé místo, už před lety jsem si ho vytipoval v mapě, ale než jsem se tam dostal, došli tam jiní. Zkoušel jsem se tam vypravit, ale po dvou hodinách chůze v pekelném vedru s vidinou dalších dvou hodin tam a čtyř zpátky jsem to odpískal.

TOPlist