LOPHOPHORA

STRÁNKY O RODU LOPHOPHORA JSOU PRÁVĚ V KOMPLETNÍ PŘESTAVBĚ, OMLUVTE JEJICH SOUČASNOU PODOBU. NAZRÁL ČAS ODDĚLIT JEDNOTLIVÉ DRUHY A AKCEPTOVAT SOUČASNÝ POHLED NA STRUKTURU RODU. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.

 

 

 

   Lophophora, rod, o kterém bylo v české kaktusářské literatuře publikováno ze všech kaktusových rodů asi nejkompletnější dílo. Ruda Grym vyštrachal snad úplně všechno, co kdo o něm v minulém století napsal. A protože jsem nečetl jeho poslední publikaci, netroufám si na žádné polemiky o klasifikaci. Nějak nejsem v aktuálním obraze. Navíc jsou lofofory asi trošku neprávem v mém žebříčku kaktusů trošku vzadu.

Lophophora fricii, kulturní rostlina, údajně potomstvo z Habermannových rostlin

   Na třech cestách do Mexika jsem navštívil 230 lokalit a viděl celkem 21 lofofor. Paradoxně jsem jako jednu z prvních viděl tu posledně popsanou, Lophophora alberto-vojetchii. A ani ta nebyla tím hlavním bonusem na lokalitě, když tam rostlo tolik krásných Ariocarpus kotschoubeyanus... Cíleně na lofoforu jsem šel jen dvakrát. Na první williamsku, která rostla před Real de Catorce, a to jen proto, že to bylo cestou na albertku a pak ještě na druhé cestě opět na williamsku. Nějak se do toho zamotávám. Takže - jeli jsme z Matehualy na A. fissuratus var. hintonii a pak na lokalitu Pelecyphora strobiliformis na hranicích se Zacatecasem, cestou skoukli williamsku,  neúspěšně hledali encefík, abychom albertku hledali až do tmy a našli jedinou kytičku, tak jsme se tam zase ráno vrátili, abychom našli další, ale bohužel... To až na druhé cestě jsme albertek našli více. Zmatek, co? O tom to je. Zkrátka se v nich nevyznám. A možná je to trochu natruc kamarádovi Vojtovi, který mi vždycky u mě ve skleníku říká, že mám vyhodit gruzóna a feráky, že by se tam vlezlo tolik lofofór! Beru to jako fór... I když to Vojta myslí smrtelně vážně. Ale teď vážněji, lofky mám rád a ve sbírce mají své čestné místo. Jenže jsou to kytky od kámošů. Vlastní svoje originály moc nemám. Zatímco bych obrazně risknul do kufru půlkilový zelený Echinocereus, lofku bych nevazal, ani co by se za nehet vlezlo. Kytka je kytka, lofka jsou drogy, a to je na krim nafurt. Aspoň tak to vidím já. Takže jsem vděčný za každé semínko, které potkám. Nejvíc jsem jich potkal u fričky, ale klíčiost nula nula prd. Bohužel. A takové krásné rostliny to byly! Sil jsem je co půl roku. Jak bych se s nimi rád těšil i doma. Rostou mimo moje další cesty, tak nevím, jestli je ještě uvidím. A třeba jo, až najdu čas na cestu na lokalitu Gymnocactus mandragora. Cesta k němu je prý rok od roku horší. Chtěl bych to jednou udělat na koni, po Fričovsku. Kdo z Čechů-Slováků to kdy zkusil? Dost přemítání, dále už budou jen fotky pozorovaných kytek....

    ... tolik minulost. Jak tak koukám lofofory jsem neaktualizoval už pěkně dlouho. Mnohé se od doby, kdy jsem psal řádky výše, změnilo. Tak třeba to, že na lokalitě L. fricii u El Amparo jsem od té doby byl ještě dvakrát a semenáčky PA 0648 zdárně prosperují. Taky jsem byl cíleně na williamsku, navštívil jsem další fričku. Přibyla i nějaká diffusa, koehreska. Jen v albertkách jsem ustrnul. Byla snaha, ale z časových důvodů se návštěva dalších populací nerealizovala.

Lophophora alberto-vojtechii PA 247, El Salado, SLP

Lophophora williamsii, PA 260, Entronque Huizache, SLP

Lophophora williamsii PA 269, Entronque Huizache, SLP

Lophophora williamsii PA 283, El Nuňez, SLP

Lophophora diffusa PA 337, Peňamiller, Querétaro

Lophophora diffusa PA 337, Peňamiller, Querétaro

Lophophora diffusa PA 337, Peňamiller, Querétaro

Lophophora williamsii PA 417, microonda Huizache, SLP

Lophophora alberto-vojtechii PA 423, La Pinta, SLP

Lophophora williamsii PA 488, odbočka na Hipolito, Coahuila

Lophophora williamsii PA 508, El Pilar, Coahuila

PA 598, Boquillas del Refugio, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora fricii PA 648, severovýchodně od Viesca, Coahuila

Lophophora diffusa var. koehresii PA 965, La Morita, SLP

Lophophora diffusa var. koehresii PA 965, La Morita, SLP

Lophophora diffusa var. koehresii PA 1006, San Francisco, SLP

Lophophora diffusa PA 1047, Peňamiller, Querétaro

Lophophora williamsii PA 1097, Entronque Huizache, SLP

Lophophora williamsii PA 1230, Ejido La Soledad, Nuevo León

Lophophora williamsii PA 1276, západně od Ocampo, Coahuila

Lophophora williamsii PA 1553, Sabana Grande, Zacatecas

Lophophora williamsii PA 1582, hranice Zacatecas/SLP

Lophophora diffusa PA 1614, severně od Vizarrón, Querétaro

   Když jsem psal v květnu 2015 krátký úvod tohoto článku, posteskl jsem si v jeho závěru, že mi nevyklíčila semena z fričky od El Amparo. To jsem ještě netušil, že se na podzim podívám zase do Mexika a cesty mě dovedou do okolí Viesca. Kamarádi ještě neviděli L. fricii a tak jsem je vzal na známou lokalitu PA 648. Měli jsme štěstí, počasí nám přálo, kytky byly celkem napité a navíc jsme našli pár kvetoucích rostlin. A kamarád Žeňa taky jeden zralý plod, tak doufám, že mi z těch několika málo semínek, co mi dal, letos vyklíčí aspoň dvě kytičky, abych si zajistil další generaci.

   V roce 2012 jsme hledali v Sierra Zavaleta Astrophytum coahuilense. Po návratu jsem zjistil, že asi půl kilometru od místa, kde jsme ho našli, roste Lophophora fricii. Na podzimní cestě v roce 2015 jsem se tam tedy vydal. A zatímco u El Amparo rostou fričky prakticky všude, tedy jak v rovině, tak na kopci, na Sierra Zavaleta rostly na skalkách v prudkém kopci až při jeho vrcholu. Rostliny byly odlišné od těch amparských, posuďte sami, Lophophora fricii PA 1846:

   Frička byla poslední lofoforou výpravy v roce 2015, na cestě jsem toho roku moc lofofor neviděl, navštívil jsem známou L. koehresii PA 1006 u San Francisco:

dále Lophophora williamsii PA 1097 u Entronque Huizache:

a přidal jsem jednu novou williamsku PA 1702, San Isidro, Cedral, SLP:

TOPlist