Glandulicactus uncinatus

    Glandulicactus uncinatus je těžké téma. Moc se mi do něj nechtělo a dlouho jsem ho odkládal. Přestože byl posán Galeottim už v roce 1848, v českých periodicích o něm moc článků nenaleznete. Dokonce ani v Atlasu kaktusů při jeho více než třictetileté historii není o tomto druhu článek, pominu-li list o var. wrightii. Většina kaktusářů používá Bakebergovo rodové jméno Glandulicactus z roku 1939, dnes je všeobecně akceptováno zařazení do rodu Ancistrocactus (L. Benson). Tento kaktus absolvoval četné pokusy o zařazení, "prošel" také rody Sclerocactus, Pediocactus, Thelocactus, Echinomastus, Ferocactus a Hamatocactus.

Glandulicactus uncinatus LH 832, San Francisco, SLP

    Na velkém areálu výskytu, který na severu zahrnuje jih Texasu, Nové Mexiko a pokračuje přes mexické státy Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Zacatecas, Durango, Tamaulipas až po San Luis Potosí, vytváří bezpočet forem. Kupodivu byla popsána jen jedna varieta - wrightii (Backeberg, 1961), ta je popisována z USA a Chihuahua. Někteří autoři pod tento druh řadí jako varietu Glandulicactus mathssonii, navíc ještě složitě pod subspecií crassihamatus. Ta by měla růst v Querétaro, zatímco var. mathssonii je pak nejjižnějším zástupcem druhu, když roste až v Guanajuato. Od var. wrightii se typový G. uncinatus liší větším počtem středových trnů, které jsou asi jen poloviční délky, menším počtem okrajových trnů a menšími semeny.

Glandulicactus uncinatus MH 80

    Na svých mexických cestách jsem se s Glandulicactus uncinatus setkal mnohokrát. Oproti literárním údajům jsem ho viděl i v Tamaulipasu a Durangu. Původní jednoduché odlišení var. wrightii dlouhým jedním středovým trnem se mi v terénu trošku rozmazalo, rostliny odpovídající této varietě jsem viděl na několika lokalitách mimo udávanou Chihuahu a USA.

 

TOPlist